Historia Fridy: „Do dziś muszę przeżyć…”

פרידה-ניצולת-שואה

Frida, 80-letnia ocalała z Holokaustu, nadal walczy o przeżycie, choć przetrwała Holokaust. 
Frida żyje ze skromnej emerytury i czuje, że jest zmuszona wybierać między ogrzewaniem domu zimą, a jedzeniem. Niestety pieniądze, które otrzymuje, nie wystarczają jej i mężowi.

Świadectwo Fridy:

Frida i jej partner Yossi mieszkają w Jerozolimie i otrzymują skromne miesięczne dochody. Frida to 80-letnia ocalała z Holokaustu, która czuje, że nawet dzisiaj, po przeżyciu Holokaustu, zmuszona jest codziennie walczyć o przetrwanie.
Poruszająca historia Fridy dotarła również do izraelskiej telewizji i można ją obejrzeć w telewizyjnym reportażu.

Obejrzyj artykuł nadawany na izraelskim kanale 12.

Dochód Fridy to niewielka emerytura i roczna zapomoga, przysługujące każdemu ocalonemu z Holokaustu. Jej miesięczne dochody nie wystarczają na przeżycie. Wydatki są bardzo wysokie, a rachunki rosną z roku na rok. Rachunki za wodę, prąd i podatek od nieruchomości to wydatki, które pochłaniają ponad połowę wydatków pary.
Na jedzenie wydają jak najmniej. Frida mówi, że kupują tylko tyle, ile potrzeba. Koszty leków również nie są małe, chociaż też są leki, które dostają za darmo (czyli leki przepisane przez lekarza pierwszego kontaktu). Resztę leków muszą kupić. Frida mówi, że nie ma innego wyjścia, jak tylko wybrać sposób podziału pieniędzy. Jedzenie, ogrzewanie lub lekarstwa.
Trudności ekonomiczne, w jakich żyje Frida, doprowadziły ją do sytuacji, w której potrzebuje pomocy z zewnątrz, aby godnie żyć. A przecież Frida przeżyła już piekło Holokaustu i nie zasługuje na dalsze życie w nędzy i obawie. Musimy pomóc jej godnie żyć. Organizacja Chasdei Naomi, która wspiera i pomaga ocalałych z Holokaustu, zdecydowała pomóc rodzinie, by nie musiała wybrać między jedzeniem, lekami, a ogrzewaniem. Stowarzyszenie zadbało o comiesięczną opłatę za prąd, paczki żywnościowe, talony na zakupy i zestawy zimowe.
Frida jest jedną z tysięcy ocalałych z Holokaustu, żyjących ze skromnych miesięcznych dochodów, które nie pozwalają im żyć godnie. Zasługują na spokojne życie dzisiaj, po tym czego doświadczyli podczas Holokaustu.
NIE wolno nam zapominać o Holokauście! A zwłaszcza o ludziach, którzy musieli w nim żyć i przeżyć.

Chasdei Naomi wspiera i pomaga wielu osobom, które przeżyły Holokaust, żyć w pokoju. Działalność stowarzyszenia prowadzona jest dzięki wpłatom prywatnych Darczyńców. Stowarzyszenie pracuje obecnie nad tym by wszyscy, którzy ocaleli z Holokaustu, mogli przetrwać zimę.

Chasdei Naomi nie pozwala zapominać o ocalałych z Holokaustu oraz chce im pomagać i ich wspierać. 

Aby przekazać darowiznę, kliknij:

Share this story
More stories