Historia Zenobiego: “Zamarzamy na śmierć””.

ניצולי-שואה-רבינוביץ

Zenobi Rabinowicz, ocalony z Holokaustu, poślubił Lidię. Para żyje ze skromnej emerytury, którą otrzymują od państwa. Zenobi był profesorem elektrotechniki w Rosji. W Izraelu pracował jako elektryk, ale nie pobiera z tego tytułu emerytury. Lydia pracowała jako pianistka do początku pandemii COVID-19. Z powodu zarazy i stanu zdrowia teraz nie pracuje. W związku z tym para znalazła się w trudnej sytuacji materialnej.

Zenobi Rabinovich jest chory na raka. Ma rozrusznik serca. Przeszedł liczne operacje. Mieszka z żoną Lydią. Jego żona ma ciężki artretyzm. Para mieszka w małym mieszkaniu w Jerozolimie. Razem otrzymują skromną emeryturę z ubezpieczenia społecznego. Z tych pieniędzy starają się przetrwać. Tylko czynsz pochłania ponad połowę zasiłku.
„Za to, co zostało… próbujemy przeżyć” – mówi Lydia.
Pieniądze, które otrzymują, nie wystarczają na podstawowe produkty. Para musiała zrezygnować z leków, ponieważ były one drogie i nie były refundowane. Mówią, że kilka razy zastanawiają się, czy kupić coś nowego. „Potrzebuję nowych butów, waham się, czy stać mnie na nie”. Zasiłek nie wystarczy, aby żyć na minimalnym poziomie.
Zimę w Jerozolimie temperatury spadają, a zimno jest przenikliwe. W czasie rozmowy Lydia zdradza: „Moim marzeniem jest grzejniki w domu” i pokazuje wszystkie warstwy, które nosi, ubrana na cebulę: cztery koszule jedna na drugiej. To szokujące, że aż tak musi ubierać się we własnym domu! Małżonkowie nie mają pieniędzy na zakup ogrzewania mieszkania. Używają małej „farelki”. I tak żyją tym, co mają.

ניצולי-שואה-רבינוביץ

Chasdei Naomi, która wspiera tysiące ocalałych z Holokaustu, również pomogła Lydii i Zanobiemu. Marzenie pary się spełniło i dostali grzejnik. Jeden z Darczyńców stowarzyszenia zadeklarował opłacenie rachunków za prąd. Stowarzyszenie przekazało im także paczki żywnościowe, bony na zakupy i zimowe wyprawki.

Organizacja Chasdei Naomi rozpoczęła wyjątkowy projekt zimowy, rozdając specjalne zestawy tysiącom ocalałych z Holokaustu! Zimowe zestawy, które stowarzyszenie rozdaje ocalałym z Holokaustu, obejmuje koc, szalik, czapkę i rękawiczki. Do tego zestawu dodaje się również ciepłą odzież i grzejnik elektryczny. Stowarzyszenie postawiło sobie za cel to, by NIE pozwolić osobom, które przeżyły Holokaust i osobom starszym, cierpieć chłód w zimie.

Działalność stowarzyszenia realizowana jest dzięki datkom prywatnych osób. Chasdei Naomi prosi o takie darowizny i przyłączenie się do działań na rzecz ocalałych z Holokaustu.

Share this story
More stories