Historia Olgi: „Podczas Holokaustu jadłam bydlęcą paszę, ale przynajmniej jadłam…”

ניצולת-שואה-אולגה

Olga Wasiliew jest 94-letnią ocaloną z Holokaustu, która musi żyć z cukrzycą i rozrusznikiem serca. Niemiecki rząd twierdzi, że Olga nie zasługuje na odszkodowanie, więc jej go nie wypłaca. Olga utrzymuje się z niskiej emerytury i musi rezygnować z wielu podstawowych artykułów spożywczych.

Olga mieszka obecnie w Izraelu, w mieście Ramla, w małym, zaniedbanym mieszkaniu z odrapanymi, sypiącymi się ścianami i pleśnią na suficie.
W małym mieszkaniu mieszka ze swoim 60-letnim synem, który jest doświadczony chorobą psychiczną. Olga opiekuje się synem, a oboje żyją z jej zapomogi.
Olga przeszła przez wszystkie okropności Holokaustu. Patrzy na swój stary album ze zdjęciami. Zalewają ją wspomnienia, niepokoje i koszmary. Zdjęcia z albumu są jedyną pamiątką jej rodziny. Cała rodzina Olgi zginęła w czasie Holokaustu. Wyjechała tylko z odznaczeniami honorowymi, jakie otrzymała w czasie wojny. Olga mówi: „w czasie zagłady jadłam bydlęcą paszę, ale przynajmniej jadłam”.
Po wielu latach Olga i Siliev wyemigrowali do Izraela, do miasta Ramla. Dziś mieszka w zrujnowanym mieszkaniu w fatalnych warunkach. W zaniedbanym mieszkaniu 94-letnia Olga mieszka ze swoim 60-letnim synem. Olga sama opiekuje się chorym psychicznie synem. Choć i sama nie jest zdrowa. Jej ciało nie jest już takie, jak kiedyś.
Olga była już kilkakrotnie hospitalizowana z powodu niedożywienia i anemii. Wszystko dlatego, że brakuje jej już zębów do tego by właściwie się odżywiać i utrzymywać siłę. Pieniądze, które otrzymuje, nie wystarczą na opiekę dentystyczną, która jest dla niej luksusem.

Organizacja Chasdei Naomi przekazała jej darowiznę i pomogła wyremontować dom za kwotę 20 000 szekli (równowartość około 25 tys. złotych). Miesięcznie przekazuje jej też zapomogę 1500 szekli (co stanowi równowartość ok. 1900 złotych) . Oczywiście jest to dodatek do pomocy, w postaci paczek żywnościowych zwierających np. mrożone mięso i talonów na zakupy, jaką otrzymuje od stowarzyszenia. 
Ostatnio Olga była ponownie przez długi czas w szpitalu.
Jedne z drogich Darczyńców stowarzyszenia usłyszał historię Olgi i poczuł jej ból. Zdecydował się sfinansować Oldze nowe uzębienie. Po kilku długich zabiegach Olga ma znowu zęby i to w wieku 94 lat! Dziś można zobaczyć 94-letnią Olgę, która przeżyła Holokaust, wyprostowaną, z pełnym uzębieniem i uśmiechem zwycięstwa na twarzy!
Organizacja Chasdei Naomi serdecznie dziękuje drogiemu Darczyńcy, który pomógł Oldze.
Stowarzyszenie pomaga tysiącom ocalałych z Holokaustu. Chasdei Naomi prosi o przekazywanie darowizn, aby mogło nadal działać i wspierać ocalałych z Holokaustu.

Share this story
More stories