Historia Niny: „Istnieje urządzenie medyczne, które może mi pomóc, ale nie mam pieniędzy”.

ניצולת-שואה-נינה

Nina, 84-letnia kobieta, która przeżyła Holokaust, jest bardzo chora.
Nina była małą dziewczynką podczas Holokaustu. Miała zaledwie 4 i pół roku. Nina nie chce rozmawiać o tym mrocznym okresie swojego życia, ale mówi o swoim dzisiejszym życiu. Jej sytuacja finansowa jest ciężka, więc z wielu rzeczy musi zrezygnować, bo nie ma wystarczającej ilości pieniędzy.

Podobnie jak wielu innych ocalałych z Holokaustu, Nina dostaje niewielką zapomogę od rządu. Te pieniądze nie są wystarczające., a wydatki Niny są bardzo wysokie. Musi bardzo szczegółowo wyliczać każdą wydawaną kwotę. Dlatego pamięta dokładnie cenę każdego leku, który za musi zapłacić. Także stawki, jakie płaci za wyjazdy do szpitala są wysokie, a ze względu na stan zdrowia, nie może korzystać z komunikacji miejskiej. Wydatki rosną, a jej dochody pozostają bez zmian.
Nina jest bardzo schorowana. Regularnie bada się przez mammografię i USG, ma wodę w obu płucach, ma też problemy z kolanem i oczami.
Jak mówi: „Muszę wybierać między jedzeniem, a lekarstwami. To trudne decyzje”. Nina przeszła operację kolana, ale się nie powiodła. Podczas chodzenia korzysta ze specjalnego rehabilitacyjnego chodzika, ale marzy o urządzeniu, które pomoże jej w problemach z kolanem.
Szepcze: „Istnieje urządzenie medyczne, które może mi pomóc, ale nie mam pieniędzy”.
Marzeniem jej rodziny była emigracja do Izraela. W Związku Radzieckim, gdy mieszkała tam z rodziną, nie wolno było głośno wypowiadać słowa „Izrael”.
Nina spełniła marzenie swojej rodziny i wyemigrowała do Izraela. Powtarza: „Mam szczęście w Izraelu. Mamy tu organizacje i stowarzyszenia, które opiekują się ocalonymi z Holokaustu”.
Nina dziękuje też za wsparcie społeczności, darczyńcom. „Dzięki Bogu, niektórzy dobrzy ludzie przekazują pieniądze organizacjom, które dbają o ludzi w trudnej sytuacji”.

Organizacja Chasdei Naomi, która wspiera ocalałych z Holokaustu, pomogła Ninie zdobyć to, czego potrzebowała. Stowarzyszenie zakupiło jej urządzenie medyczne, które odciąża jej kolana. To dodatkowa pomoc, bo Nina otrzymała paczki żywnościowe i talony na zakupy. Chasdei Naomi pomaga tysiącom ocalałych z Holokaustu i pomaga im we wszystkich dziedzinach.
Chasdei Naomi prosi Cię o przekazywanie darowizn i pomoc we wspieraniu ocalałych z Holokaustu.

Share this story
More stories