Historia Rachel: „Wysłano nas w wagonach bydlęcych”.

ניצולת-שואה-רחל-הוך

Rachel Hoch ma 87 lat. Ocalała z Holokaustu. Urodziła się w Polsce, a obecnie mieszka w Izraelu, w Chafetz Chaim.
Rachel Hoch, ocalała z Holokaustu, była wtedy bardzo młodą dziewczyną, ale te wydarzenia pamięta bardzo dokładnie. Historia Rachel Hoch nie jest prosta, jak wiele innych historii ocalałych z Holokaustu.
Wspomina, że w transporcie byli traktowani jak bydło. Cierpiała na zimno, głód i choroby. Niestety straciła rodziców podczas Holokaustu.

Rachel urodziła się w dużej rodzinie. Miała dwie siostry i trzech braci.
Urodziła się w 1935 roku w Polsce. Rachel mieszkała tam tylko cztery lata, do 1939 roku. Rodzina uciekła z Polski, gdy rozpoczął się Holokaust. Rachel była wtedy młodą dziewczyną, miała zaledwie 4 lata. Jej rodzina Hocha uciekła z Polski do Rosji, gdzie przebywała przez sześć miesięcy. Już w Rosji wszyscy zostali zesłani na Syberię. Na Syberię, wysłano ich pociągiem, „pociągami towarowymi dla zwierząt, bez okien, bez wody, na mrozie” – mówi Rachel.
Cała jej rodzina zachorowała na tyfus, który w tamtych czasach był bardzo powszechny.
Rodzice Rachel zmarli w wyniku tej choroby. Rachel, jej bracia i siostra przeżyli. Rachel przybyła z braćmi i siostrą do klasztoru po wyzdrowieniu z tyfusu.
W klasztorze mieli obowiązek modlić się do Jezusa. Ludzi, którzy nie chcieli się modlić, wypędzano z klasztoru na ulicę, w ręce nazistów. Dlatego, jak wyjaśnia, modlili się.
 W pewnym momencie, Rachel nie pamięta już kiedy, przybyli Amerykanie. Szukali żydowskich dzieci, „zawieźli nas do Afganistanu, Pakistanu…” wspomina Rachel. Następnie rozpoczęła się ich podróż do Izraela.

ניצולת-שואה-רחל-הוך

Rachel i jej siostra przyjechały do ​​Indii przez Pakistan, gdzie przebywały przez pół roku.
Z Indii oboje weszli na statek do Egiptu. Z Egiptu płyną do Hajfy. Ich brat był już wtedy w Izraelu.
Jednak trauma z klasztoru odcisnęła na nim ślady, więc zażądał, aby przybyli tylko do miejsca religijnego. W ten sposób Rachel wyemigrowała do Izraela do osiedla Chafetz Chaim.
Organizacja Chasdei Naomi, która wspiera i pomaga tysiącom ocalałych z Holokaustu, dostarczyła Rachel Hoch paczki żywnościowe i kupony na zakupy, aby mogła żyć szczęśliwie.
Stowarzyszenie działa na rzecz potrzebujących ocalałych z Holokaustu, zapewnia im: artykuły spożywcze, produkty do ogrzewania w ziemi domów i oczywiście zawsze opiekę i dbanie o bieżące potrzeby.

Chasdei Naomi pomaga ocalałym z Holokaustu, osobom starszym i potrzebującym. Wszystkie projekty realizuje dzięki wielkiemu sercu społecznemu i bezpośredniemu wsparciu.

Chasdei Naomi prosi o darowizny i  przyłączenie się do swoich działań na rzecz ocalałych z Holokaustu. Razem przyczynimy się do tego by pamięć o ocalonych z Holokaustu i okropnościach, przez które przeszli, nie przepadła i nie została zapomniana.

Share this story
More stories