Historia Uri: „Moja matka przeciągnęła na mnie martwe i zamarznięte ciała i wyprowadziła mnie ze żwirowni”.

אדלמן-ניצול-שואה

Dr Uri Edelman to 85-letni ocalały z Holokaustu. Dobrze pamięta egzekucję, z której cudem ocalał.

Uri bardzo szczegółowo opisuje ten straszny dzień, mimo że miał zaledwie 3 lata w czasie  Holokaustu. „Nie możesz zapomnieć o czymś takim” – podkreśla mężczyzna.

Uri Edelman, ocalały z Holokaustu, dobrze pamięta straszliwy dzień egzekucji. Miał wtedy zaledwie trzy lata. „Jeden Żyd ukradł kromkę chleba i tak mnie znaleźli Niemcy” – mówi Edelman. Jeden z niemieckich żołnierzy próbował go zastrzelić, ale inny oficer go powstrzymał. Uri mówi, że oficer powiedział żołnierzowi: „zabicie dziecka przed plutonem egzekucyjnym bardziej przestraszy Żydów”.

Kiedy Uri Edelman był trzyletnim chłopcem, stał przed plutonem egzekucyjnym i czekał na śmierć. Niemiecki oficer wydał rozkaz swoim żołnierzom, a ci zaczęli strzelać. Dzięki temu, że Uri był małym i niskim chłopcem, żadna kula nie trafiła go bezpośrednio.

Uri Edelman miał tylko kilka zadrapań na głowie od odłamków powstałych podczas strzelaniny. Zemdlał i wpadł do wykopanego wcześniej zbiorowego grobu. W nocy jego matka wkradła się do dołu i szukała ciała. Uri odzyskał przytomność, kiedy usłyszał jej głos. Jego matka przeciągnęła na niego martwe i zamarznięte ciała i wyjęła go ze żwirowni.

Uri Edelman mieszka dziś w Izraelu. Sam w małym mieszkaniu. Jak wielu ocalałych z Holokaustu, żyje z renty i rocznej zapomogi, do której ma prawo jako ocalały z Holokaustu. Jego mieszkanie jest pełne różnych rzeczy. Uri przechowuje to wszystko, co posiada, bo boi się, że będzie mu czegoś brakować i nie będzie miał co jeść. Gromadzi także warzywa i owoce – niektóre zaczęły gnić – a także żywność, która w większości jest przeterminowana. Gromadzi też gazety czy ubrania. Sprzęt, który ma w mieszkaniu, jest stary i właściwie nie nadaje się do użytku. Ma stare łóżko, bez pościeli, przykryte starymi szmatami. To szokujące, ale tak właśnie żyje osoba, która przeżyła Holokaust!

Niestety, wielu dorosłych pada ofiarą oszustw. Uri Edelman jest jedną z takich osób. Edelman, który jest jednym z ocalonych z Holokaustu, został oszukany przez dewelopera, który obiecał mu dwa mieszkania zamiast jego starego domu. Uri uwierzył wykonawcy i wszystko stracił.

Organizacja Chasdei Naomi, która wspiera osoby ocalałe z Holokaustu i potrzebujące starsze osoby dowiedziała się o sprawie Uri Edelmana i postanowił mu pomóc.

Z prywatnych darowizn udało się sfinansować pomoc prawnika dr Uri Edelmanowi. Uri otrzymał mieszkanie, pomoc w spłacie długów oraz pomoc finansową na wydanie autorskiej książki.

Dr Edelman bardzo docenił pomoc organizacji Chasdei Naomi i sam postanowił się zgłosić jako wolontariusz do stowarzyszenia, by pomagać w pakowaniu paczek żywnościowych dla innych potrzebujących.

Chasdei Naomi wspiera tysiące ocalałych z Holokaustu. Prosimy o darowizny i wsparcie organizacji, byśmy mogli dalej pomagać ocalałym z Holokaustu.

Share this story
More stories